Działalność szkoleniową w zakresie lawinoznawstwa możemy podzielić na dwa obszary:
- Profilaktykę, czyli zarządzanie ryzykiem,
- Ratownictwo koleżeńskie, czyli procedury działania w wypadku lawinowym.
Pełne szkolenie lawinowe powinno obejmować oba z nich, przy czym warto zdecydowanie więcej czasu poświęcić na pierwsze zagadnienie – w imię zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Wiedza o lawinach jest stosunkowo młodą nauką, zdajemy sobie sprawę z tego że nie jesteśmy w stanie oceniać możliwości ich uruchomienia w sposób nieomylny. Celem szkolenia lawinowego powinna być nauka praktycznego zastosowania nowoczesnych metod ograniczania ryzyka oraz dobre przyswojenie procedury stosowanej w razie porwania towarzyszy przez lawinę.
Profilaktyka lawinowa
Zagadnienia przedstawiane na szkoleniach z zakresu profilaktyki lawinowej sprowadzają się w dużej mierze do omówienia teoretycznych podstaw powstawania lawin oraz nauki rozpoznawania ich oznak w terenie. Na to składają się:
- zagadnienia związane z budową pokrywy śnieżnej, przyczynami powstawania lawin i ich rodzajami,
- metody identyfikacji zagrożeń i problemów w terenie,
- zasady planowania działalności górskiej z uwzględnieniem metod redukcji ryzyka, rodzaje tych metod,
- wycieczka terenowa zaplanowana zgodnie z przyjętymi zasadami, w trakcie której omawia się zastane zjawiska istotne z punktu widzenia zagrożenia lawinowego.
W ramach zajęć doskonalących w zakresie profilaktyki proponuję szkolenia skiturowo-lawinowe, dla początkujących i zaawansowanych. Programy tych szkoleń kładą duży nacisk na specyfikę działalności narciarskiej w górach, gdzie ocena warunków jest szczególnie ważna.
Trening lawinowy
Zajęcia z zakresu pomocy partnerskiej nastawione są w większym stopniu na praktykę, choć ich podstawy teoretyczne są kluczowe. Przed wyjściem w teren (warunkiem do poprawnego przeprowadzenia zajęć jest solidna pokrywa śnieżna) omówiony zostaje sprzęt wykorzystywany w akcji ratunkowej, jego charakterystyka i zasada działania, wyjaśniamy także procedurę i zasady zarządzania akcją ratunkową.
Etap praktyczny sprowadza się do indywidualnego utrwalenia poprawnego sposobu poszukiwania, sondowania, wykopywania zasypanego, pierwszej pomocy oraz zarządzania akcją ratunkową.