Kiedyś to było. Jedna firma produkowała wiązania kłowe, siłą rzeczy wszyscy producenci butów musieli dostosować swoje inserty do Dynafita. Dziś możemy cieszyć się ogromnym wyborem wiązań i butów, niestety nie wszystkie są ze sobą kompatybilne. Poniżej zamieszczam link do bardzo fajnego opracowania skitourguru.cz, w którym łatwo się odnaleźć. Komentarz do tabeli jest w języku czeskim, przy odrobinie samozaparcia i wyobraźni jesteśmy w stanie go nieźle zrozumieć 😉
Pamiętajcie, że obok kwestii kompatybilności but/wiązanie, musimy też mieć na uwadze współpracę butów z rakami. Tu z kolei problem może sprawić nie tylko „speed nose” Dynafita, ale też praca cholewki względem wajchy raka na pięcie!
Na marginesie można dodać, że nie jest rzadkim zjawiskiem asymetria punktów (insertów) w butach, która powinna być uwzględniona przy montażu wiązań do nart. W przeciwnym wypadku dochodzi do sytuacji nierównego ułożenia pinów w insertach, co może skutkować dysfunkcjami w działaniu bezpieczników. Szerzej o tym pisał Lou na swojej stronie wildsnow.com. Dobry serwis powinien poradzić sobie z takim problemem, jednak będziemy musieli pamiętać o tym że mamy nartę prawą i lewą.
https://skitourguru.com/clanek/753-kompatibilita-boty-vazani-2019-20
Wspinam się latem i zimą, jeżdżę na skiturach od kilkunastu lat, zaś od 2018 r. szkolę w górach jako Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego Polskiego Związku Alpinizmu, od 2020 roku także w skałach (od 2024 r. – jako Instruktor Wspinaczki Skalnej PZA). Prowadzę kursy z zakresu wspinaczki skalnej, skialpinizmu, lawinoznawstwa oraz zimowej turystyki wysokogórskiej. W czasie wolnym od pracy instruktorskiej ciągle mało mi wspinania, bardzo cenię odkrywanie nowych miejsc i obszarów wspinaczki, podróże i aspekt towarzyski wspinania.