Ładna, stosunkowo lita „czwórka” na ścianie o południo-zachodniej wystawie. Niewątpliwym atutem jest przystępne zejście ze szczytu oraz piękna panorama doliny Pięciu Stawów Spiskich, z Lodowym i Pośrednią Granią na czele. Orientacja w ścianie może sprawić pewien kłopot, jednak o zapych trudno – w problematycznych miejscach mamy połacie terenu o podobnych trudnościach.
Trudność: IV, war. V-
Długość: 6-7 wyciągów
Podejście: spod Chaty Tery’ego w stronę Baraniej Przełęczy, na wysokości ściany odbijamy w lewo. Ok. 1h.
Zejście: Ze szczytu, obchodząc grań, do Baraniej Przełęczy, skąd ścieżką w dół, bez trudności. Możliwe są zjazdy (rozsądna alternatywa, jeżeli w żlebie zejściowym zalega śnieg a nie mamy raków i czekana). Stanowiska zjazdowe głównie ze starych haków. Dwa pierwsze zjazdy z pętli na blokach. Podstawę ściany osiągamy w czterech zjazdach (lina 60 metrów).
Start: trawiaste półki między charakterystycznymi, gładkimi płytami blisko podstawy ściany a sporym zacięciem po ich lewej stronie. Na starcie dwa umiarkowanie stare haki stanowiskowe.
Opis drogi:
1 wyc.: zacięciem, wzdłuż ścianki po prawej. Pod niewielką przewieszką uciekamy na płyty w prawo. Stanowisko kilka metrów powyżej przewinięcia (stare haki + mailon).
2. wyc.: Prosto do góry, wzdłuż ściany po lewej (łatwy teren). Wybrzuszony blok skalny obchodzimy po prawej bądź lewej. Stanowisko nad blokiem (hak + igła do traw).
3. wyc.: Ścianką nad stanowiskiem lekko w lewo, później prosto do góry lub (łatwiej) z prawej obchodzimy pas spionowanej skały. Stanowisko na płytach (pętla ze statyka wciśnięta płytko za ząb skalny + dobra rysa) lub trochę wyżej po lewej pod charakterystycznym niedużym zacięciem (dwa stare haki).
4. wyc.: Prosto do góry, ok. 20 metrów na duże półki. Stanowisko (stary hak) pod ścianką w zacięciu po lewej stronie półki.
5. wyc.: Wariant nieco trudniejszy (ok. V-) ścianką między dwoma zacięciami, prosto znad stanowiska. Później, w łatwym terenie przewinięcie w lewo przed turnicą, dobre miejsce na stanowisko (blok skalny) po jej lewej stronie. Można połączyć z wcześniejszym wyciągiem (łącznie ok. 50 metrów).
Wariant łatwiejszy (I-II) od stanowiska półką w prawo, później prosto do góry, obchodząc turnicę z prawej. Krucho, duże przegięcia liny. Można połączyć z poprzednim wyciągiem i zamiast na siodełku nad turnicą (ząb skalny) założyć stanowisko niżej.
6. wyc.: Prosto do góry płytami, wzdłuż depresji na ich środku (stare haki) później lekko w lewo do półki ok. 5 metrów poniżej grani. Stanowisko własne (dobre rysy).
7. wyc.: Ścianką nad prosto do góry, później łatwo w granią w prawo aż do gruzowiska na polach szczytowych. Stanowisko z bloku skalnego.
Opisany przebieg może się różnić od oryginalnego.
Topo na tatry.nfo.sk oraz taternik.net.
Zdjęcia z wycieczki (28.06.2014 r.): https://picasaweb.google.com/116120167159802304529/BaranieRohySadkovaCesta#