Szkolenia z zakresu zimowej turystyki wysokogórskiej stanowią pierwszy krok nie tylko w kierunku zdobywania ośnieżonych, tatrzańskich szczytów, ale także wspinaczki zimowej. Dobrze przeprowadzony kurs powinien przygotować do samodzielnego zarządzania ryzykiem typowym dla warunków zimowych ze szczególnym uwzględnieniem kwestii lawinowych.
Na szkolenia zapraszam do Szkoły Alpinizmu KW Kraków.
Początkujący: Zimowe ABC
Podstawowe, dwudniowe szkolenie na którym omawiamy elementarz poruszania się zimą po Tatrach: ubiór, wyposażenie, planowanie wycieczek, odczytywanie komunikatów lawinowych, posługiwanie się czekanem i rakami.
Będzie to odpowiedni wybór, jeżeli interesuje Cię poruszanie się po łatwych szlakach turystycznych w górach o charakterze alpejskim, powyżej granicy lasu. Krótkie szkolenie w sposób kompleksowy przygotowuje do spotkania z tatrzańską zimą.
Średniozaawansowany: Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej I stopnia
Program tego szkolenia opracowany został przez Polski Związek Alpinizmu z nastawieniem na przygotowanie do wyjścia w trudniejszy teren, niekiedy wymagający asekuracji liną lub zjazdów na niej.
Poza podstawami koniecznymi do poruszania się zimą w terenie wysokogórskim, takimi jak profilaktyka i autoratownictwo lawinowe, poruszanie się w rakach i z czekanem w śniegu, prostym lodzie i mikście, na szkoleniu wprowadza się podstawy obsługi sprzętu wspinaczkowego.
Kursanci przyswajają podstawowe węzły, wykorzystują linę do asekuracji lotnej czy też zakładają stanowiska w śniegu i lodzie. Aby w pełni wykorzystać wiedzę przekazywaną na szkoleniu, warto mieć wcześniej przyswojone podstawowe umiejętności z zakresu kursu wspinaczki skalnej.
Zaawansowany: Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej II stopnia
Szkolenie, na którym osoby posiadające już doświadczenie z poziomu kursu I stopnia poszerzają swoje kompetencje pod nadzorem instruktora.
Wychodzimy na trudniejsze szczyty, pokonujemy bardziej eksponowany teren, wprowadzamy skomplikowane procedury układów wyciągania ze szczelin. Poza pogłębieniem tematyki poruszanej na kursie I stopnia, wprowadzane są elementy autoratownictwa lodowcowego.