Program szkolenia nastawiony jest przygotowanie do samodzielnej działalności w górach typu alpejskiego, z naciskiem na umiejętności praktyczne. Wymagania kondycyjne i techniczne dostosowuję do możliwości uczestników, jednak trzeba przygotować się na pokonanie co najmniej 700 metrów przewyższenia i spędzenie całego dnia w górach.
- Dla początkujących skiturowców
- 2 dni szkolenia w Tatrach
- Mała, 6-osobowa grupa
- Solidny, zweryfikowany program
- Kompendium wiedzy dla rozpoczęcia działalności w Tatrach
Dla kogo jest to szkolenie?
Program „Skiturowego ABC” przygotowałem specjalnie dla osób, które stawiają pierwsze kroki na skiturach. Może to oznaczać, że macie za sobą już pierwsze wycieczki na fokach, w Beskidach lub Tatrach, może też nie mieliście do tej pory żadnej styczności z tym sportem. Omówimy obsługę sprzętu od podstaw, tak by jego obsługa w terenie stała się przyjemnością. Zwrócimy uwagę na technikę poruszania się na skiturach, planowanie tempa podejścia i postojów czy zasady poruszania się na nartach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
kondycja
technika
Mimo tego, że skupimy się na nauce, konieczne będzie podejście na fokach – na tym polega skituring! Będziemy poruszać się spokojnym, spacerowym tempem, ale też spędzimy cały dzień w ruchu. Dobrze mieć kondycję pozwalającą na poruszanie się tempem spacerowym cały dzień po górach. Wysiłek na szkoleniu jest podobny jak na przykład w trakcie pieszej wycieczki na Kasprowy Wierch latem.
Obciążenie kondycyjne na tym szkoleniu nie będzie większe niż 2/5 – przeczytaj co to znaczy.
W zakresie techniki jazdy na nartach konieczne jest co najmniej sprawne poruszanie się na nartach zjazdowych. Co to znaczy? Jeżeli z Kasprowego, po przygotowanej trasie zjeżdżasz z sercem na ramieniu – oznacza to że w terenie możesz czuć się niekomfortowo. Wskazana jest płynna, pewna jazda na przygotowanych czarnych trasach zjazdowych.
Jak wygląda szkolenie?
Najważniejszym punktem programu są zasady bezpiecznego działania w górach, na to też będę kładł największy nacisk. Mocno związane z nimi są techniki pozwalające na sprawne, skuteczne ale i wygodne poruszanie się na skiturach. Dobre opanowanie umiejętności planowania i posługiwania się sprzętem to najlepszy sposób na ograniczenie ryzyka które w górach zawsze nam będzie towarzyszyło!
Teoria:
- Sprzęt skiturowy, pakowanie plecaka, odzież: wybór, dopasowania, konserwacja.
- Planowanie tur narciarskich: wybór trasy, zasady poruszania się w Tatrach, trudności zjazdów, zagrożenia obiektywne, czytanie komunikatu lawinowego.
- Obsługa sprzętu skiturowego: butów, wiązań, fok, zestawu ABC.
- Technika podejścia na nartach, optymalizacja trasy i ruchu na nartach, wykorzystanie podpiętek, zakładanie zakosów, wykorzystanie harszli (opcjonalnie).
- Przepinki (z nart na podejście na rakach, do zjazdu i ze zjazdu do podejścia).
- Wykorzystanie raków i czekana w działalności skiturowej.
- Podstawy ratownictwa partnerskiego w lawinie.
- Zajęcia zaczynany w sobotę o godzinie 9:00 rano w Kuźnicach. Szkolenie rozpoczniemy od podstawowych zagadnień teoretycznych. Osoby, które będą wypożyczały sprzęt mogą to zrobić przed rozpoczęciem zajęć. Czytaj więcej o wypożyczaniu.
- 10:00 – 16:00 działamy w terenie. Czas ten będzie podzielony na instruktaż, podejście, warsztaty terenowe oraz teorię. Tak jak na wycieczce, będzie również czas na to żeby coś przekąsić, jeżeli będzie taka możliwość – skorzystamy ze schroniska. Pierwszy dzień obejmuje między innymi zajęcia z zakresu ratownictwa lawinowego i obsługi sprzętu (skiturowego oraz raków i czekana), będzie mniej wymagający kondycyjnie. Zajęcia zakończy wspólny zjazd do Kuźnic.
- W niedzielę zaczynamy o 8:30 w Kuźnicach, od razu startując w góry. Ten dzień poświęcimy na utrwalenie zdobytych w sobotę umiejętności. Zaczniemy od omówienia warunków, jeżeli tylko góry pozwolą – spróbujemy zdobyć którąś z okolicznych przełęczy lub szczytów. Po drodze zatrzymamy się w schronisku, gdzie zrealizujemy kolejne zajęcia teoretyczne. Szkolenie zwieńczy to co w skituringu najprzyjemniejsze – zjazd terenowy. Zajęcia zakończymy w Kuźnicach około 16:00, aby wypożyczający bez problemu zwrócili sprzęt narciarski.
- kompletny zestaw skiturowy sprawdzony i dopasowany – zwróćcie uwagę na ustawienie wiązań, dopasowanie butów do nogi, nasmarowanie nart,
- lawinowe ABC czyli sonda, łopata i detektor (możesz je wypożyczyć z Klubu),
- raki (dopasowane do butów) i czekan (możesz je wypożyczyć z Klubu), harszle są mocno rekomendowane,
- kask narciarski lub skiturowy,
- plecak z możliwością przytroczenia nart,
- latarka czołowa, podstawowa apteczka, okulary przeciwsłoneczne i gogle, scyzoryk, rzep lub guma do spięcia nart,
- termos, jedzenie na cały dzień działalności w górach (nie zawsze jest możliwość wejścia do schroniska),
- trzy pary rękawiczek – w tym jedne cienkie na podejście i dwie pary grubych, wodoodpornych.
- odzież termoaktywna dostosowana do warunków zimowych i podchodzenia. Dobrze sprawdza się odzież warstwowa: na dół kalesony + spodnie softshellowe lub membranowe, na górę bielizna, bluza polarowa lub podobna, ciepła kurtka (puch lub ocieplina syntetyczna), kurtka membranowa lub softshellowa.
- ciepła czapka oraz coś na głowę na podejścia – może być chusta wielofunkcyjna lub cienka czapka.
mapa Tatr, kompas.
Cena szkolenia zawiera opiekę instruktora PZA, instruktaż, materiały dydaktyczne oraz konsultacje po szkoleniu.
Dla chętnych możemy zarezerwować noclegi w pensjonacie w Zakopanem, w tym celu prosimy o informację najpóźniej 10 dni przed terminem.
Dodatkowo musicie przygotować pieniądze na:
– bilety wstępu do TPN,
– wyżywienie,
– nocleg,
– transport lokalny (np. bus do Kuźnic),
– wypożyczenie sprzętu skiturowego.
Dual Heading Example
Insert a meaningful line to evaluate the headline.Startup
- Unlimited calls
- Free hosting
- 500 MB of storage space
- 500 MB Bandwidth
- 24/7 support
Front Title
This is front side content.
Back Title
This is back side content.