Program szkolenia nastawiony jest przygotowanie do samodzielnej działalności w górach typu alpejskiego, z naciskiem na umiejętności praktyczne. Wymagania kondycyjne i techniczne dostosowuję do możliwości uczestników, jednak trzeba się przygotować na pokonanie co najmniej 700 metrów przewyższenia i spędzenie całego dnia w górach.
- Dla początkujących skiturowców
- 2 dni szkolenia w Tatrach
- Mała, 6-osobowa grupa
- Solidny, zweryfikowany program
- Kompendium wiedzy dla rozpoczęcia działalności w Tatrach
Dla kogo jest to szkolenie?
Program „Skiturowego ABC” przygotowałem specjalnie dla osób, które stawiają pierwsze kroki na skiturach. Może to oznaczać, że macie za sobą już pierwsze wycieczki na fokach, w Beskidach lub Tatrach, może też nie mieliście do tej pory żadnej styczności z tym sportem. Omówimy obsługę sprzętu od podstaw, tak by jego obsługa w terenie stała się przyjemnością. Zwrócimy uwagę na technikę poruszania się na skiturach, planowanie tempa podejścia i postojów czy zasady poruszania się na nartach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Mimo tego, że skupimy się na nauce, konieczne będzie podejście na fokach – na tym polega skituring! Będziemy poruszać się spokojnym, spacerowym tempem, ale też spędzimy cały dzień w ruchu. Dobrze mieć kondycję pozwalającą na poruszanie się tempem spacerowym cały dzień po górach. Wysiłek na szkoleniu jest podobny jak na przykład w trakcie pieszej wycieczki na Kasprowy Wierch latem.
Obciążenie kondycyjne na tym szkoleniu nie będzie większe niż 2/5 – przeczytaj co to znaczy.
W zakresie techniki jazdy na nartach konieczne jest co najmniej sprawne poruszanie się na nartach zjazdowych. Co to znaczy? Jeżeli z Kasprowego, po przygotowanej trasie zjeżdżasz z sercem na ramieniu – oznacza to że w terenie możesz czuć się niekomfortowo. Wskazana jest płynna, pewna jazda na przygotowanych czarnych trasach zjazdowych.
Jak wygląda szkolenie?
Najważniejszym punktem programu są jednak zasady bezpieczeństwa, na to też będę kładł największy nacisk.